Talentownia, czyli miejsce
łączące potencjały ludzi

Talentownia zachęcała Opolan, by obdarowali swoich bliskich prezentami zrobionymi z pasją i zaangażowaniem. Poprzez inwestowanie w tego typu podarki m.in. świąteczne nie tylko zyskujemy oryginalny prezent pod choinę, ale wspieramy przy okazji lokalny biznes. Można było zaopatrzyć się w unikatowe podarunki. Festiwal Prezentów w Talentowni został zorganizowany w niedzielę 5 grudnia. Była to niepowtarzalna okazja do zakupienia oryginalnych prezentów, jedynych w swoim rodzaju. – W biegu dnia codziennego oraz przedświątecznym szale często zapominamy o tym co naprawdę ważne. Co najważniejsze dla mojej rodziny i dla mnie, czym obdarować swoich najbliższych? Może warto swoich bliskich obdarować czymś co stworzone zostało z miłością, z pasją i zaangażowaniem. Może warto w tym dniu poświęcić chwilę czasu, by właśnie coś takiego niecodziennego znaleźć – podkreślają organizatorzy, czyli Fundacja Kwitnące Talenty, która prowadzi Talentownię. – Festiwal Prezentów, czyli znajdziemy tu twórców, rzemieślników i osoby, które tworzą manufaktury. Oni zamieniają swoje talenty na pieniądze. Coś, co tworzyli z pasją i zaangażowaniem dziś mogą sprzedać. My jesteśmy taką alternatywą dla centrum handlowego. Można wybrać wartościowe, zupełnie inne niż zwykle prezenty. Chcemy pokazać, że jest alternatywa, że można kupić tu coś fajnego i nawet zamienić kilka zdań z twórcami tych rzeczy – mówi Piotr Koziol, prezes Fundacji Kwitnące Talenty. – To niesamowite wydarzenie! Mogłam znaleźć wartościowe prezenty dla swoich bliskich, poznać bezpośrednio twórców tych wyjątkowych darów i jednocześnie wesprzeć lokalnych rzemieślników. Oby więcej takich imprez w Opolu – mówi Zosia z Opola. – Jestem zaskoczony, że tutaj w Opolu i okolicy mamy tyle inspirujących twórców i manfakturzystów dodaje Darek, który przyjechał na Festiwal Prezentów z Głuchołaz. Wśród podarków można było znaleźć własnoręcznie robione prezenty, torby, zawieszki, kosmetyki a także jedzenie – kawę, herbatę czy miody, drewniane bombki, zabawki. Prezenty, które zaproponowało 33 wystawców znacząco różniły się od komercyjnej oferty większości sklepów.

Miejsce uwalniania potencjału, czyli Talentownia w Opolu bardzo prężnie się rozwija. To jedyna tego typu przestrzeń w Polsce! Jedna przestrzeń, gdzie pod jednym dachem mieści się alternatywna edukacja, hala wielu wydarzeń i wystaw, punkt spotkań ciekawych ludzi i organizacji pozarządowych, biznesu oraz wiele zajęć rozwijających potencjał i pasje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Bardzo dużym powodzeniem cieszy się Choinka Życzeń, która spełnia marzenia bezdomnych, potrzebujących oraz dzieci z Domów Dziecka. Stoi w ten grudniowy magiczny świąteczny czas, by dać radość tym, którzy takich chwil mają bardzo mało. To już kolejna odsłona inicjatywy.

W Talentowni odbyło się pierwszy raz bardzo intrygujące wydarzenie. Wydarzenie to zwykle kojarzy się z randkami, łączeniem ludzi w pary. Klimat i przestrzeń jest ważna. Atmosfera, by poznać bliżej siebie i swoje talenty, by poznać ciekawych i podobnych do siebie ludzi. Metoda zawierania kontaktów międzyludzkich o charakterze potencjału, talentów i predyspozycji, polegająca na sesjach krótkich rozmów (limitowanych czasowo przez organizatora) i selekcji przez uczestników osób, z którymi chcieliby skontaktować się poza sesją. Nawiązania kontaktu, networkingu. NGO Speed Dating to proces spotkań, w którym zachęca się ludzi, by mogli poznać dużo nowych osób w kilka minut. Na koniec wszystkich spotkań, uczestnicy oddali listę osób, z którymi chcieliby nawiązać dalszy kontakt. Jeśli okaże się, że dani uczestnicy wpisali siebie nawzajem na listę (zostało to odwzajemnione), następuje wymiana kontaktów. Metoda ta służy również do przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych oraz stwarzania przestrzeni dla spotkania firm zainteresowanych np. inwestycją w potencjalnie intratne projekty oraz osobami, które są w stanie taki pomysł zaprezentować i wykonać. W przypadku wolontariatu metoda ta jest bardzo inspirująca.

Na początku inicjatywy każdy uczestnik otrzymuje kartę z numerami i imionami uczestników. Spotkanie trwa do momentu, aż wszystkie strony będą miały okazję ze sobą porozmawiać. Jeżeli któraś z osób zrobi na drugiej pozytywne wrażenie, to po zakończeniu rozmowy zaznacza się to na swojej karcie z listą osób. Takie randki są elementem dużego projektu pn. „Opolski trzeci sektor” realizowanego przez Fundację Kwitnące Talenty. Przedstawiciele fundacji, stowarzyszeń, spółdzielni socjalnych, klubów sportowych, ochotniczych straży pożarnych, kół gospodyń wiejskich, spółek non-profit mogą rozwinąć tutaj swoje skrzydła. – Poznałam wiele wspaniałych ludzi, którzy pomagają innym. Myślałam, że nikt na takie spotkanie nie przyjdzie. Dziękuję za wspaniałe spotkanie – mówi Karolina. – Mam nadzieję, że organizatorzy będą kontynuować wydarzenie, bo jestem pod ogromnym wrażeniem! W tak krótkim czasie miałem możliwość poznać osoby, które myślą podobnie jak ja i mają wiele ciekawych pasji i zainteresowań.

Obok Talentowni stoi Lodówka Skarbów, która jest jadłodzielnią. Służy przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu do tego, by w Opolu marnowało się mniej jedzenia. W Polsce co roku marnuje się ponad 5 milionów ton żywności. Ponad 60% w naszych domach. Teraz mamy wybór. Wiedząc, że nie damy rady wszystkiego zjeść możemy przywieźć do Lodówki Skarbów, a tam już ktoś potrzebujący poczęstuje się i jednocześnie zmarnuje się mniej jedzenia. Zachęcamy do śledzenia informacji o wydarzeniach na fanpejdżu TALENTOWNIAopole. Kolejne wydarzenia już w najbliższym czasie. Talentownia znajduje się w Opolu przy ul. Barlickiego 13 w budynku Toropolu. – Każdego dnia mamy jakieś wydarzenia i zajęcia. W środy śniadania przedsiębiorców. Ludzie bardzo się nami interesują i tym co mamy do zaoferowania. Już tuż, tuż będzie kolejna edukacyjna i rozwojowa oferta od seniorów, ponieważ oni sami nalegali na jej stworzenie. Już trwają zapisy na zajęcia – cieszy się Piotr Koziol.

Dzieci i młodzież bawiąc się poznają siebie i swój wyjątkowy potencjał m.in. w ramach Akademii Jutaba i TikToka, programów rozwoju talentów, wyzwań związanych z tworzeniem z klocków, majsterkowaniem, przedsiębiorczością i akcjami charytatywnymi. A Ty jaki masz talent i potencjał? Tego dowiesz się w Talentowni – zapraszają członkowie zespołu tego wyjątkowego miejsca.